12
ד, דצמ
0 פרסומים אחרונים

הכותרות המובילות במדור ביקורת מבנים

במשפט אחד פשוט - כדי לחסוך כאבי ראש. כאשר הפרויקט שלכם מתנהל בצורה מקצועית ומאורגן על ידי מפקח בניה מקצועי כל בעל מקצוע יודע את מקומו, הקבלן יבצע את המשימות שלו עם מינימום תקלות וליקויים, לא יהיו קיצורי דרך וההתנהלות כולה תהיה בצורה שוטפת ללא עיכובים בזמנים, מינימום הוצאות מיותרות ודיוק מירבי בהתאם לתכניות האדריכליות. בנוסף על כך גם איכות הביצוע תהיה גבוה יותר מכיוון שהמפקח נמצא בשטח ומבקר את עבודות הפועלים והקבלנים, כאן חשוב לציין כי יש פיקוח שנקרא - פיקוח צמוד, הכוונה שלכל אורך תהליך הבניה מתחילתו ועד להגשת המפתחות המפקח נמצא בטח ויש פיקוח שנקרא חלקי, כלומר המפקח מגיע 2 - 3 פעמים לשטח על מנת לבקר את הפעילות, ב 2 המקרים התוצאה היא אחת. חשוב לציין כי מפקח בניה הוא הגורם המקשר בין כל בעלי המקצוע באשר הם, בין תפקידיו השונים נכללים בקרת איכות, בקרה על יישום התוכניות, בקרה על החוזים שנחתמים מול הקבלנים השונים, בקיצור מפקח בניה הוא כמו מנצח על התזמורת, הוא דואג שהכל יתנהל בהרמוניה מושלמת, בנוסף על התיווך בין הגורמים השונים ובעלי המקצוע על מפקח הבניה מוטלת אחריות נוספת חשובה אולי יותר מכל דבר איחר והוא עניין התקציב, ניהול נכון של תקציב בניה יביא אתכם לסיום מוצלח של הפרויקט עם מינימום הוצאות מיותרות או לא מתוכננות.

 

המתווך שיחסוך לכם בכל דבר כמעט - מפקח בניה

לבחור מפקח בניה בעל ניסיון מקצועי זה דומה לחירת רכ שמותאם בדיוק לייעוד שלו. היתרון הגדול של שילוב פיקוח בתהליך הבניה הוא שדברים עובדים בצורה טובה וחלקה יותר. כך למשל ההמלצות על בעלי מקצוע שתבחרו ואף עזרה ובקרה על ההסכמים שתחתמו מול אותם בעלי מקצוע. אם מקודם השווינו את מפקח בניה אל מנצח בתזמורת הרי שלמעשה הוא יותר כמו מרכז תקשורת שמקשר בין כולם, הרי בפרויקט בניה פשוט ככל שיהיה ועל אחת כמה וכמה מורכב ישנם המון גורמים שמערבים בתהליך, והתיאום ביניהם החל מהאדריכל והתוכניות אל הקבלן המבצע, ומהקבלן אל הפועלים, מהפועלים את ספקי האביזרים וחומרי הגלם וכן הלאה, כל אלו ועוד נעשים על ידי מפקח בניה. בנוסף תהליך הפיקוח מאפשר שמירה על תקשורת ישירה מול בעל הפרויקט - היזם אשר מקבל עדכונים מהשטח על תהליך הבניה וההתקדמות ותוך כדי כך מחליט החלטות לגבי המשך הפעילות בהתאם לתוכניות התקציביות והאדריכליות.

 

הכי חשוב הוא ניהול תקציב בניה נכון

לא משנה עד כמה הפרויקט שלכם מורכב, מיוחד, מלא פרטים יחודיים או כל דבר אחר, בסופו של דבר עניין התקציב הינו העניין בעל המשמעות הגדולה ביותר כי ללא תקציב הפרויקט אינו יכול להתקיים, יחד עם זאת כחלק בלתי נפרד מתהליך תכנון הפרויקט מתכננים גם את התקציבים, והקצאת התקציבים חייבת להתנהל בצורה נכונה, אחראית תוך כדי הקפדה על כל תשלום לכל חלק בבניה, בין אם זה תשלום לקבלן השלד או עבור האריחים. כאשר מפקח בניה מנהל עבורכם את התקציב ללא ספק אתם מקטינים את הסיכולי להוצאות מיותרות או הוצאות בלתי צפויות . הוצאות כאלו יעשו את ההבדל בין פרויקט מוצלח לפרויקט כושל שנתקע בתהליך ההקמה שלו עקב חוסר תקציבים.

עומדים לרכוש נכס חדש, כלומר בית חדש? סביר להניח שזו הולכת להיות הוצאה משמעותית ביותר, לרבים מאיתנו זו גם הוצאה של פעם בחיים ועל מנת לבצע את הרכישה בצורה איכותית ועל מנת למנוע תקלות ברכישה וליקויים שימנעו מאיתנו לממש את מלא הפוטנציאל של הבית אותו אנו רוכשים מומלץ לבצע בדק בית. בדק בית בא לאתר ליקויים בבית שאותו אנו עומדים לרכוש, זה ממש לא משנה אם זה בית חדש מקבלן או בית יד שניה שעבר שיפוץ, בדק בית בא למנוע מאיתנו לבצע רכישה שהעלות האמיתית שלה מסתכמת בהוצאות נוספות על המחיר המקורי ששילמו וכל זה בגלל ליקויים שלא השכלנו לבדוק טרם סגירת העסקה. אילו ליקויים? יש הרבה, על ליקוי בניה ועוד בהמשך המאמר.

 

סוגים של ליקויי בניה

יש לא מעט ליקויי בניה שאנחנו חייבים להכיר, בין אם אנחנו עומדים לרכוש בית חדש לגמרי מקבלן או בית שעבר שיפוץ מאסיבי ואין הכוונה לקצת צבע ושפכטל. לכל בית יש ליקויים, לעיתים אלו ליקויים שאנחנו יכולים להתפשר עליהם ולעיתים אלו ליקויים שפשוט יפריעו לנו לחיות בבית כראוי. איתור הליקויים ובדיקה של רמת החומרה שלהם ניתנת רק על ידי בדק בית. ביצוע בדק בית על יד חברה מקצועית ובעלת ניסיון תמנע מכם לרכוש נכס בעייתי. לפניכם חלק מהליקויים הבולטים והקריטיים שחייבים לתת עליהם את הדעת:

רטיבות

אחת המחלות הקשות ביותר של כל בית היא הרטיבות, כאשר יש ליקויי איטום, שיפועי ריצוף הפוכים, חלונות קטנים מידי באמבטיה וכדומה  הרטיבות נחשפת וצצה מכל מקום, העובש מטפס מהפנלים ופטריות פוגעות בקיר, בצבע ובטיח. ליקוי זה חמור מאוד מכיוון שכל הסביבה שלו נפגעת, למשל משקופי הדלתות, ארונות וכדומה.

ריצוף

עקב האכילס של כל בית הוא הריצוף, אם הרצף לא היה מקצועי אנו נגלה זאת כמעט מייד, ליקויי ריצוף באים לידי ביטוי בשיפועים הפוכים, חיתוך לא מדויק, שקיעת החול תחת האריחים (יוצר תופעה שנקראת "רצפה צפה").

חשמל

ליקויי חשמל מחייבים תיקון, לא תרצו לגלות כי אתם מפעילים מכונת כביסה ומיקרוגל והפקק קופץ לכם. או לחילופים תגו שיש שקעים שלא פועלים או שאינם פועלים כראוי, בדיקת חשמלאי מוסמך לגילוי ליקויי חשמל תחסוך לכם הוצאות עתידיות רבות.

אלומיניום

בדיקת אלומיניום היא בדיקה כוללת לסך החלונות, הויטרינות וכל מה שעשוי מאלומיניום בבבית. לגלות בעיות איטום כאשר יורד גשם בחוץ זה דבר לא נעים כלל, לכן גילוי מבעוד מועד ליקויי איטום תימנעו מכם עוגמת נפש רבה.

נגרות

בדומה לאלומיניום הנגרות כוללת את הדלתות בבית, את ארונות המטבח וכל דבר נוסף העשוי מעץ, מגוון הליקויים בתחום הנגרות הוא עצום, החל מדלתות שאינם מפולסות ועד לארונות מטבח בעייתיות.

 

בדקתם, מצאתם ליקויים, מה עכשיו?

לאחד קבלת דוח הבדיקה נשאלת השאלה מה הלאה? מה עושים עם הממצאים? אם זה בית חדש מקבלן הרי שעליכם להגיש את דוח הבדיקה ולבקש מהקבלן לתקן את הליקויים, ליקוים מסוימים יהיו קריטיים ויהיה על הקבלן לתקן אותם, יחד עם זאת יתכן כי יהיו ליקויים שתוכלו להתפשר עליהם אך עדיין הקבלן יצטרך לפצות אתכם על כך. במידה וזו עסקה של רכישת נכס לאחר שיפוץ היה על המוכר לתקן את הליקויים בהתאם לדוח בדק בית אחרת תוכלו לבטל את העסקה.

הישארו מעודכנים בנושאים הכי חמים, אנחנו נרכז עבורכם את הנושאים הכי מעניינים ישירות לתיבת המייל שלך!