27
ו, מאי
0 פרסומים אחרונים

הכותרות המובילות במדור ביקורת מבנים

כאשר אתם מחליטים לבנות בית חדש אתם מגלים כי יש שלבים רבים עד אשר תוכלו ממש להיכנס אליו, השלב הראשון כמובן הואר שלב התכנון בו אתם מתכננים את בית חלומותיכם, לרוב האדריכל משלב את הצרכים שלכם ואת התקציב שהקצאתם על מנת שתוכלו להתחיל וגם לסיים את הבניה. לאחר שסיימתם את שלב התכנון מגיע השלב העיקרי והוא יישום התוכנית הלכה למעשה כלומר להתחיל לבנות. תהליך הבניה מחייב אתכם לבחור בעלי מקצוע מיומנים על מנת שהביצוע יהיה איכותי וללא ליקויים. בעל המקצוע הראשון הוא קבלן שלד. קבלן שלד אחראי על בניית שלד המבנה שהוא הבסיס לבית שלכם. שלד המבנה כולל את היסודות, הקורות, הקירות, התקרות והרצפות, כל אלחו מחייבים בנייה איכותים מכיוון שכל טעות עלולה לגרום לליקויים חמורים ונזקים שעלות התיקון שלהם גבוה. ככל שבניית השלד תהיה איכותית וישרה יותר הדבר ישפיע על הגמר של הבניה לדוגמה הטיח יהיה ישר יותר, החיסכון בעלויות הגמר משמעותי מאוד כי לא יהיה צורך לבצע תיקוני שלד.

מה חשוב לדעת לפני בחירת קבלן שלד?

יש כאמור חשיבות רבה לבחירת קבלן שלד אמין, טוב ומקצועי על מנת שהבנייה תהיה איכותית. ריכזנו לפניכם כמה פרטים שכדאי לכם לברר על הקבלן שאיתו אתם מתכוונים לחתום את חוזה הבניה:

רישיון וביטוח- חשוב מאוד לוודא כי הקבלן רשום בפנקס הקבלנים ויש לו רישיון בתוקף. כמו כן חשוב לוודא כי יש לקבלן שלד ביטוח ושהביטוח בתוקף, הביטוח צריך לכלול נזקים, צד ג' וכדומה.

ניסיון - חשוב לבדוק כמה ניסיון יש לקבלן, ככל שיהיה לו יותר ניסיון כך סביר להניח שיהיו לו פחות ליקויים.

המלצות - תמיד טוב לקבל המלצות על בעל המקצוע איתו אתם עומדים לעשות עסקים, המלצות טובות יעידו על איכות השירות ועבודה שאתם עתידיים לקבל.

בעלי מקצוע נוספים - קבלן שלד יכול לעבוד לבד עם הצוות שלו ויכול להעסיק כמה צוותים על מנת לסיים את העבודה בזמן קצר יותר, לעומת זאת יותר צוותים יותר סיכויים לליקויים, לכן חשוב לבדוק מי יעבוד אצלכם ומה מת המקצועיות של מי שעתיד לבנות לכם את שלד הבית.

מה חשוב לכלול בהצעת המחיר?

תפוחים משווים עם תפוחים!, כך גם לגבי הצעת מחיר לבניית שלד. כאשר אתם מבקשים הצעת מחיר של קבלן שלד כדאי מאוד שתוודאו כי הדברים הבאים נכללים בה:

  • מדידות - מהלך הבניה מצריך 3 מדידות לפחות, אחת לפני תחילת העבודה, תוך כדי העבודה ובסיום. חשוב לדעת האם עלות המדידות כלולה בהצעת המחיר
  • חפירות וקידוחים - תהליך בניית שלד כולל קידוחים וחפירות לצורכי יציקת כלונסאות, לעיתים יש בריכה או מרתף שיש לחפור אותם. כדאי שתבקשו לכלול את הפרטים האלו בהצעה שלכם.
  • יציקות - יציקות כוללות חומות, קירות, שבילים ועמודים, לעיתים חלק מהיציקות לא נכללות בהצעת המחיר וכדאי שוודאו כל דבר על מנת שלא תופתעו במהלך הבנייה.
  • סוג הבניה (לבנה או אפורה) - כאשר בונים קירות מבלוקים אפורים (הנפוצים יותר) הבניה נקראת "בניה אפורה" וכאשר משתמשים בבלוקים של איטונג שצבעם לבן הבניה נקראת "בניה לבנה". יש הבדל בעלויות ויש הבדל באיכויות וחשוב שכל הדברים האלו יהיו ברורים טרם תחילת הבניה.
  • תיחום וגידור - תחימת השטח במהלך הבניה תשמור על המבנה מפני גניבות, ונזקים לעוברים ושבים, חשוב לבדוק אם העלויות של הקמת גידור / תיחום כלולה בהצעת המחיר.
  • פינוי פסולת בניין - במהלך הבניה יש פסולת, קבלן שלד צריך לדאוג לפנות את הפסולת לאתרים מוגדרים, תהליך הפינוי כולל מיכלי איסוף שיש לשנע אותם לצורכי פינוי באתר, כדאי שתדעו האם עלויות הפינוי כלולות בהצעה.
  • לוחות זמנים - "עמידה בזמנים זה קודש קודשים", חשוב מאוד לקבוע לוחות זמנים ולחייב את קבלן שלד לעמוד בהם, חשוב גם  לציין מה העלויות / קנסות שישלם הקבלן על עיכובים או איחורים בלוחות הזמנים.
  • מס ערך מוסף (מע"מ) - פרט שולי אך חשוב מאוד!, שאלו האם המחיר כולל מע"מ, בעלי מקצוע רבים לא מציינים אם המחיר כולל או לא כולל ואתם עלולים לחשוב שקיבלתם מחיר גבוה או נמוך.

במשפט אחד פשוט - כדי לחסוך כאבי ראש. כאשר הפרויקט שלכם מתנהל בצורה מקצועית ומאורגן על ידי מפקח בניה מקצועי כל בעל מקצוע יודע את מקומו, הקבלן יבצע את המשימות שלו עם מינימום תקלות וליקויים, לא יהיו קיצורי דרך וההתנהלות כולה תהיה בצורה שוטפת ללא עיכובים בזמנים, מינימום הוצאות מיותרות ודיוק מירבי בהתאם לתכניות האדריכליות. בנוסף על כך גם איכות הביצוע תהיה גבוה יותר מכיוון שהמפקח נמצא בשטח ומבקר את עבודות הפועלים והקבלנים, כאן חשוב לציין כי יש פיקוח שנקרא - פיקוח צמוד, הכוונה שלכל אורך תהליך הבניה מתחילתו ועד להגשת המפתחות המפקח נמצא בטח ויש פיקוח שנקרא חלקי, כלומר המפקח מגיע 2 - 3 פעמים לשטח על מנת לבקר את הפעילות, ב 2 המקרים התוצאה היא אחת. חשוב לציין כי מפקח בניה הוא הגורם המקשר בין כל בעלי המקצוע באשר הם, בין תפקידיו השונים נכללים בקרת איכות, בקרה על יישום התוכניות, בקרה על החוזים שנחתמים מול הקבלנים השונים, בקיצור מפקח בניה הוא כמו מנצח על התזמורת, הוא דואג שהכל יתנהל בהרמוניה מושלמת, בנוסף על התיווך בין הגורמים השונים ובעלי המקצוע על מפקח הבניה מוטלת אחריות נוספת חשובה אולי יותר מכל דבר איחר והוא עניין התקציב, ניהול נכון של תקציב בניה יביא אתכם לסיום מוצלח של הפרויקט עם מינימום הוצאות מיותרות או לא מתוכננות.

 

המתווך שיחסוך לכם בכל דבר כמעט - מפקח בניה

לבחור מפקח בניה בעל ניסיון מקצועי זה דומה לחירת רכ שמותאם בדיוק לייעוד שלו. היתרון הגדול של שילוב פיקוח בתהליך הבניה הוא שדברים עובדים בצורה טובה וחלקה יותר. כך למשל ההמלצות על בעלי מקצוע שתבחרו ואף עזרה ובקרה על ההסכמים שתחתמו מול אותם בעלי מקצוע. אם מקודם השווינו את מפקח בניה אל מנצח בתזמורת הרי שלמעשה הוא יותר כמו מרכז תקשורת שמקשר בין כולם, הרי בפרויקט בניה פשוט ככל שיהיה ועל אחת כמה וכמה מורכב ישנם המון גורמים שמערבים בתהליך, והתיאום ביניהם החל מהאדריכל והתוכניות אל הקבלן המבצע, ומהקבלן אל הפועלים, מהפועלים את ספקי האביזרים וחומרי הגלם וכן הלאה, כל אלו ועוד נעשים על ידי מפקח בניה. בנוסף תהליך הפיקוח מאפשר שמירה על תקשורת ישירה מול בעל הפרויקט - היזם אשר מקבל עדכונים מהשטח על תהליך הבניה וההתקדמות ותוך כדי כך מחליט החלטות לגבי המשך הפעילות בהתאם לתוכניות התקציביות והאדריכליות.

 

הכי חשוב הוא ניהול תקציב בניה נכון

לא משנה עד כמה הפרויקט שלכם מורכב, מיוחד, מלא פרטים יחודיים או כל דבר אחר, בסופו של דבר עניין התקציב הינו העניין בעל המשמעות הגדולה ביותר כי ללא תקציב הפרויקט אינו יכול להתקיים, יחד עם זאת כחלק בלתי נפרד מתהליך תכנון הפרויקט מתכננים גם את התקציבים, והקצאת התקציבים חייבת להתנהל בצורה נכונה, אחראית תוך כדי הקפדה על כל תשלום לכל חלק בבניה, בין אם זה תשלום לקבלן השלד או עבור האריחים. כאשר מפקח בניה מנהל עבורכם את התקציב ללא ספק אתם מקטינים את הסיכולי להוצאות מיותרות או הוצאות בלתי צפויות . הוצאות כאלו יעשו את ההבדל בין פרויקט מוצלח לפרויקט כושל שנתקע בתהליך ההקמה שלו עקב חוסר תקציבים.

עומדים לרכוש נכס חדש, כלומר בית חדש? סביר להניח שזו הולכת להיות הוצאה משמעותית ביותר, לרבים מאיתנו זו גם הוצאה של פעם בחיים ועל מנת לבצע את הרכישה בצורה איכותית ועל מנת למנוע תקלות ברכישה וליקויים שימנעו מאיתנו לממש את מלא הפוטנציאל של הבית אותו אנו רוכשים מומלץ לבצע בדק בית. בדק בית בא לאתר ליקויים בבית שאותו אנו עומדים לרכוש, זה ממש לא משנה אם זה בית חדש מקבלן או בית יד שניה שעבר שיפוץ, בדק בית בא למנוע מאיתנו לבצע רכישה שהעלות האמיתית שלה מסתכמת בהוצאות נוספות על המחיר המקורי ששילמו וכל זה בגלל ליקויים שלא השכלנו לבדוק טרם סגירת העסקה. אילו ליקויים? יש הרבה, על ליקוי בניה ועוד בהמשך המאמר.

 

סוגים של ליקויי בניה

יש לא מעט ליקויי בניה שאנחנו חייבים להכיר, בין אם אנחנו עומדים לרכוש בית חדש לגמרי מקבלן או בית שעבר שיפוץ מאסיבי ואין הכוונה לקצת צבע ושפכטל. לכל בית יש ליקויים, לעיתים אלו ליקויים שאנחנו יכולים להתפשר עליהם ולעיתים אלו ליקויים שפשוט יפריעו לנו לחיות בבית כראוי. איתור הליקויים ובדיקה של רמת החומרה שלהם ניתנת רק על ידי בדק בית. ביצוע בדק בית על יד חברה מקצועית ובעלת ניסיון תמנע מכם לרכוש נכס בעייתי. לפניכם חלק מהליקויים הבולטים והקריטיים שחייבים לתת עליהם את הדעת:

רטיבות

אחת המחלות הקשות ביותר של כל בית היא הרטיבות, כאשר יש ליקויי איטום, שיפועי ריצוף הפוכים, חלונות קטנים מידי באמבטיה וכדומה  הרטיבות נחשפת וצצה מכל מקום, העובש מטפס מהפנלים ופטריות פוגעות בקיר, בצבע ובטיח. ליקוי זה חמור מאוד מכיוון שכל הסביבה שלו נפגעת, למשל משקופי הדלתות, ארונות וכדומה.

ריצוף

עקב האכילס של כל בית הוא הריצוף, אם הרצף לא היה מקצועי אנו נגלה זאת כמעט מייד, ליקויי ריצוף באים לידי ביטוי בשיפועים הפוכים, חיתוך לא מדויק, שקיעת החול תחת האריחים (יוצר תופעה שנקראת "רצפה צפה").

חשמל

ליקויי חשמל מחייבים תיקון, לא תרצו לגלות כי אתם מפעילים מכונת כביסה ומיקרוגל והפקק קופץ לכם. או לחילופים תגו שיש שקעים שלא פועלים או שאינם פועלים כראוי, בדיקת חשמלאי מוסמך לגילוי ליקויי חשמל תחסוך לכם הוצאות עתידיות רבות.

אלומיניום

בדיקת אלומיניום היא בדיקה כוללת לסך החלונות, הויטרינות וכל מה שעשוי מאלומיניום בבבית. לגלות בעיות איטום כאשר יורד גשם בחוץ זה דבר לא נעים כלל, לכן גילוי מבעוד מועד ליקויי איטום תימנעו מכם עוגמת נפש רבה.

נגרות

בדומה לאלומיניום הנגרות כוללת את הדלתות בבית, את ארונות המטבח וכל דבר נוסף העשוי מעץ, מגוון הליקויים בתחום הנגרות הוא עצום, החל מדלתות שאינם מפולסות ועד לארונות מטבח בעייתיות.

 

בדקתם, מצאתם ליקויים, מה עכשיו?

לאחד קבלת דוח הבדיקה נשאלת השאלה מה הלאה? מה עושים עם הממצאים? אם זה בית חדש מקבלן הרי שעליכם להגיש את דוח הבדיקה ולבקש מהקבלן לתקן את הליקויים, ליקוים מסוימים יהיו קריטיים ויהיה על הקבלן לתקן אותם, יחד עם זאת יתכן כי יהיו ליקויים שתוכלו להתפשר עליהם אך עדיין הקבלן יצטרך לפצות אתכם על כך. במידה וזו עסקה של רכישת נכס לאחר שיפוץ היה על המוכר לתקן את הליקויים בהתאם לדוח בדק בית אחרת תוכלו לבטל את העסקה.

הישארו מעודכנים בנושאים הכי חמים, אנחנו נרכז עבורכם את הנושאים הכי מעניינים ישירות לתיבת המייל שלך!