06
ד, יול
1 פרסומים אחרונים

קבלן שלד, מה צריך לדעת ומה כוללת הצעת המחיר?

ביקורת מבנים

הגדרות טקסט

כאשר אתם מחליטים לבנות בית חדש אתם מגלים כי יש שלבים רבים עד אשר תוכלו ממש להיכנס אליו, השלב הראשון כמובן הואר שלב התכנון בו אתם מתכננים את בית חלומותיכם, לרוב האדריכל משלב את הצרכים שלכם ואת התקציב שהקצאתם על מנת שתוכלו להתחיל וגם לסיים את הבניה. לאחר שסיימתם את שלב התכנון מגיע השלב העיקרי והוא יישום התוכנית הלכה למעשה כלומר להתחיל לבנות. תהליך הבניה מחייב אתכם לבחור בעלי מקצוע מיומנים על מנת שהביצוע יהיה איכותי וללא ליקויים. בעל המקצוע הראשון הוא קבלן שלד. קבלן שלד אחראי על בניית שלד המבנה שהוא הבסיס לבית שלכם. שלד המבנה כולל את היסודות, הקורות, הקירות, התקרות והרצפות, כל אלחו מחייבים בנייה איכותים מכיוון שכל טעות עלולה לגרום לליקויים חמורים ונזקים שעלות התיקון שלהם גבוה. ככל שבניית השלד תהיה איכותית וישרה יותר הדבר ישפיע על הגמר של הבניה לדוגמה הטיח יהיה ישר יותר, החיסכון בעלויות הגמר משמעותי מאוד כי לא יהיה צורך לבצע תיקוני שלד.

מה חשוב לדעת לפני בחירת קבלן שלד?

יש כאמור חשיבות רבה לבחירת קבלן שלד אמין, טוב ומקצועי על מנת שהבנייה תהיה איכותית. ריכזנו לפניכם כמה פרטים שכדאי לכם לברר על הקבלן שאיתו אתם מתכוונים לחתום את חוזה הבניה:

רישיון וביטוח- חשוב מאוד לוודא כי הקבלן רשום בפנקס הקבלנים ויש לו רישיון בתוקף. כמו כן חשוב לוודא כי יש לקבלן שלד ביטוח ושהביטוח בתוקף, הביטוח צריך לכלול נזקים, צד ג' וכדומה.

ניסיון - חשוב לבדוק כמה ניסיון יש לקבלן, ככל שיהיה לו יותר ניסיון כך סביר להניח שיהיו לו פחות ליקויים.

המלצות - תמיד טוב לקבל המלצות על בעל המקצוע איתו אתם עומדים לעשות עסקים, המלצות טובות יעידו על איכות השירות ועבודה שאתם עתידיים לקבל.

בעלי מקצוע נוספים - קבלן שלד יכול לעבוד לבד עם הצוות שלו ויכול להעסיק כמה צוותים על מנת לסיים את העבודה בזמן קצר יותר, לעומת זאת יותר צוותים יותר סיכויים לליקויים, לכן חשוב לבדוק מי יעבוד אצלכם ומה מת המקצועיות של מי שעתיד לבנות לכם את שלד הבית.

מה חשוב לכלול בהצעת המחיר?

תפוחים משווים עם תפוחים!, כך גם לגבי הצעת מחיר לבניית שלד. כאשר אתם מבקשים הצעת מחיר של קבלן שלד כדאי מאוד שתוודאו כי הדברים הבאים נכללים בה:

  • מדידות - מהלך הבניה מצריך 3 מדידות לפחות, אחת לפני תחילת העבודה, תוך כדי העבודה ובסיום. חשוב לדעת האם עלות המדידות כלולה בהצעת המחיר
  • חפירות וקידוחים - תהליך בניית שלד כולל קידוחים וחפירות לצורכי יציקת כלונסאות, לעיתים יש בריכה או מרתף שיש לחפור אותם. כדאי שתבקשו לכלול את הפרטים האלו בהצעה שלכם.
  • יציקות - יציקות כוללות חומות, קירות, שבילים ועמודים, לעיתים חלק מהיציקות לא נכללות בהצעת המחיר וכדאי שוודאו כל דבר על מנת שלא תופתעו במהלך הבנייה.
  • סוג הבניה (לבנה או אפורה) - כאשר בונים קירות מבלוקים אפורים (הנפוצים יותר) הבניה נקראת "בניה אפורה" וכאשר משתמשים בבלוקים של איטונג שצבעם לבן הבניה נקראת "בניה לבנה". יש הבדל בעלויות ויש הבדל באיכויות וחשוב שכל הדברים האלו יהיו ברורים טרם תחילת הבניה.
  • תיחום וגידור - תחימת השטח במהלך הבניה תשמור על המבנה מפני גניבות, ונזקים לעוברים ושבים, חשוב לבדוק אם העלויות של הקמת גידור / תיחום כלולה בהצעת המחיר.
  • פינוי פסולת בניין - במהלך הבניה יש פסולת, קבלן שלד צריך לדאוג לפנות את הפסולת לאתרים מוגדרים, תהליך הפינוי כולל מיכלי איסוף שיש לשנע אותם לצורכי פינוי באתר, כדאי שתדעו האם עלויות הפינוי כלולות בהצעה.
  • לוחות זמנים - "עמידה בזמנים זה קודש קודשים", חשוב מאוד לקבוע לוחות זמנים ולחייב את קבלן שלד לעמוד בהם, חשוב גם  לציין מה העלויות / קנסות שישלם הקבלן על עיכובים או איחורים בלוחות הזמנים.
  • מס ערך מוסף (מע"מ) - פרט שולי אך חשוב מאוד!, שאלו האם המחיר כולל מע"מ, בעלי מקצוע רבים לא מציינים אם המחיר כולל או לא כולל ואתם עלולים לחשוב שקיבלתם מחיר גבוה או נמוך.