06
ד, יול
1 פרסומים אחרונים

למה חייבים מפקח בניה על מנת שהפרויקט שלכם יצליח?

ביקורת מבנים

הגדרות טקסט

במשפט אחד פשוט - כדי לחסוך כאבי ראש. כאשר הפרויקט שלכם מתנהל בצורה מקצועית ומאורגן על ידי מפקח בניה מקצועי כל בעל מקצוע יודע את מקומו, הקבלן יבצע את המשימות שלו עם מינימום תקלות וליקויים, לא יהיו קיצורי דרך וההתנהלות כולה תהיה בצורה שוטפת ללא עיכובים בזמנים, מינימום הוצאות מיותרות ודיוק מירבי בהתאם לתכניות האדריכליות. בנוסף על כך גם איכות הביצוע תהיה גבוה יותר מכיוון שהמפקח נמצא בשטח ומבקר את עבודות הפועלים והקבלנים, כאן חשוב לציין כי יש פיקוח שנקרא - פיקוח צמוד, הכוונה שלכל אורך תהליך הבניה מתחילתו ועד להגשת המפתחות המפקח נמצא בטח ויש פיקוח שנקרא חלקי, כלומר המפקח מגיע 2 - 3 פעמים לשטח על מנת לבקר את הפעילות, ב 2 המקרים התוצאה היא אחת. חשוב לציין כי מפקח בניה הוא הגורם המקשר בין כל בעלי המקצוע באשר הם, בין תפקידיו השונים נכללים בקרת איכות, בקרה על יישום התוכניות, בקרה על החוזים שנחתמים מול הקבלנים השונים, בקיצור מפקח בניה הוא כמו מנצח על התזמורת, הוא דואג שהכל יתנהל בהרמוניה מושלמת, בנוסף על התיווך בין הגורמים השונים ובעלי המקצוע על מפקח הבניה מוטלת אחריות נוספת חשובה אולי יותר מכל דבר איחר והוא עניין התקציב, ניהול נכון של תקציב בניה יביא אתכם לסיום מוצלח של הפרויקט עם מינימום הוצאות מיותרות או לא מתוכננות.

 

המתווך שיחסוך לכם בכל דבר כמעט - מפקח בניה

לבחור מפקח בניה בעל ניסיון מקצועי זה דומה לחירת רכ שמותאם בדיוק לייעוד שלו. היתרון הגדול של שילוב פיקוח בתהליך הבניה הוא שדברים עובדים בצורה טובה וחלקה יותר. כך למשל ההמלצות על בעלי מקצוע שתבחרו ואף עזרה ובקרה על ההסכמים שתחתמו מול אותם בעלי מקצוע. אם מקודם השווינו את מפקח בניה אל מנצח בתזמורת הרי שלמעשה הוא יותר כמו מרכז תקשורת שמקשר בין כולם, הרי בפרויקט בניה פשוט ככל שיהיה ועל אחת כמה וכמה מורכב ישנם המון גורמים שמערבים בתהליך, והתיאום ביניהם החל מהאדריכל והתוכניות אל הקבלן המבצע, ומהקבלן אל הפועלים, מהפועלים את ספקי האביזרים וחומרי הגלם וכן הלאה, כל אלו ועוד נעשים על ידי מפקח בניה. בנוסף תהליך הפיקוח מאפשר שמירה על תקשורת ישירה מול בעל הפרויקט - היזם אשר מקבל עדכונים מהשטח על תהליך הבניה וההתקדמות ותוך כדי כך מחליט החלטות לגבי המשך הפעילות בהתאם לתוכניות התקציביות והאדריכליות.

 

הכי חשוב הוא ניהול תקציב בניה נכון

לא משנה עד כמה הפרויקט שלכם מורכב, מיוחד, מלא פרטים יחודיים או כל דבר אחר, בסופו של דבר עניין התקציב הינו העניין בעל המשמעות הגדולה ביותר כי ללא תקציב הפרויקט אינו יכול להתקיים, יחד עם זאת כחלק בלתי נפרד מתהליך תכנון הפרויקט מתכננים גם את התקציבים, והקצאת התקציבים חייבת להתנהל בצורה נכונה, אחראית תוך כדי הקפדה על כל תשלום לכל חלק בבניה, בין אם זה תשלום לקבלן השלד או עבור האריחים. כאשר מפקח בניה מנהל עבורכם את התקציב ללא ספק אתם מקטינים את הסיכולי להוצאות מיותרות או הוצאות בלתי צפויות . הוצאות כאלו יעשו את ההבדל בין פרויקט מוצלח לפרויקט כושל שנתקע בתהליך ההקמה שלו עקב חוסר תקציבים.