06
ד, יול
1 פרסומים אחרונים

כל מה שרציתם לדעת על נשמיות והרבה מעבר לכך

שיפוצים

הגדרות טקסט

קוראים להם בהרבה שמות אך מתכוונים לאותה אחת, "נשמית", או שכינויים אחרים: מסיכת אבק, מסיכת הגנה, מגן נשימה ועוד, בפועל הכוונה היא לאותה נשמית המותקנת על הפנים ומכסה את האף והפה. המטרה למנוע מאבק, חלקיקים ושאר דברים לחדור לגוף שלנו דרך דרכי הנשימה מהפה או האף. יש סוגים שונים של נשמיות הנבדלים בתקן שלהם, רמת הסינון והייעוד.

ההבדלים בין נשמיות סינון חלקיקים לבין נשמיות / מסכות למנתחים

רבים טועים לחשוב כי נשמיות לסינון חלקיקים דומה או מתפקד כמו מסיכת הגנה של מנתח אולם בפועל אין כך הדברים כלל. יש הבדלים משמעותיים ומהותיים בין 2 סוגי הנשמיות כאשר נשמיות להגנה מפני חלקיקים מיועדות למנוע מחלקיקים הנישאים באוויר, אבק, כימיקלים ועוד להישאב פנימה אל דרכי הנשימה למעסה הנשמית משמשת כחוצץ בין החוץ אל הפנים, בנוסף קיימת אטימה בין הנשמית אל הפנים על ידי חביקת גשר האף (האיזור שמשיק בין גשר האף לפנים חייב להיות אטום למניעת חדירת חלקיקים. לעומת זאת מסיכת מנתחים עובדת בדיוק בצורה ההפוכה כלומר האוויר הנפלט מהמנתח אינו מגיע אל הסביבה ואל החולה, המטרה היא לא להדביק ולזהם את הסביבה, חשוב לציין כי מסיכות מנתחים שונות במבנה שלהם מהנשמיות ואינם אטומות, לכן לא יכולות לשמש כהגנה בפני חלקיקים.

ההבדלים בין סוגים ורמות הסינון השונות של נשמיות

כאמור יש סוגים שונים של נשמיות הנבדלות ביניהן בעיצוב, בייעוד. ניתן להבחין בסוגי הסינון השונים לפי סימון המסיכות בסימנים הבאים:

FFP1 - סינון עד 80% של חלקיקי מוצק / נוזל

FFP2 - סינון עד 94% של חלקיקי מוצק / נוזל

FFP3 - סינון עד 99% של חלקיקי מוצק / נוזל

חשוב לבחור את המסיכה המתאימה לסוג העבודה שלנו על מנת שהסינון יהיה יעיל. יש מסיכות הניתנות לשימוש חוזר ומסומנות על ידי האות R. קיימות נשמיות עם שסתום המאפשר אוורור טוב יותר. למעשה נשמיות אלו מספקות את אותה הגנה כמו אלו ללא השסתום ולכן הסתום בעל מטרה אחת והיא לספק נוחות למשתמש, השסתום יוצר חוצץ במעבר האוויר ומאפשר הוצאה של אוויר בצורה בטוחה תוך מניעת כניסה של חלקיקים, לרוב נשתמש במסכות מגן עם שסתום כאשר העבודה מתבצעת במקוחות חמים או לחים, כך נמנע הצטברות אדים וגירוי בפנים.

החשיבות של קיום התקן אף בנשמיות

מבנה הפנים ששונה מאדם אחד לשני ואיזור גשר האף נחשב לבעייתי ביותר בעת חבישת מסיכת מגן - נשמית, האיזור של גשר האף מאפשר מעבר של אבק וחלקיקים ועל כן חשוב מאוד לאטום את האיזור הזה על ידי מתאם ייעודי המותקן על הנשמיות. נשמיות ללא מתקן אף לא יכולות למלא את ייעודן.

לסיכום בחירת נשמיות

בעת בחירת נשמיות עליכם לוודא שהן אכן מתאימות לצורך שלכם, בידקו את התקן, קיום מתקן אף ועד כמה הן נוחות לשימוש וחבישה. ככל שתקפידו לבחור נכון כך מובטחת לכם הגנה טובה ואיכותית יותר מחדירת חלקיקים בעת העבודה.