06
ד, יול
1 פרסומים אחרונים

מזוזה - שומר ראש אישי

יהדות

הגדרות טקסט

המזוזה מסמלת ומהווה עבורנו את השומר האישי בכל בית יהודי. בחירת מזוזה מלווה לא אחת עם התלבטויות רבות וזאת בשל העובדה שבתוך המזוזה קיים קלף מזוזה שהוא למעשה עיקר העניין. קלף מזוזה מכיל את הפרשיות שנכתבו על ידי סופר סת"ם.

ההתלבטות בבחירת קלף מזוזה נובע מהעובדה שמאוד קשה לדעת ובמיוחד למי שאינו בקי בהלכות לדעת האם קלף מזוזה שאנו עומדים לרכוש כשר, תקין איכותי או מהודר. לא אחת מציעים לנו קלף במחיר גבוהה שיוצר לנו תחושה כאילו ויש לו איכות גבוהה אך בפועל אין לנו את הכלים לדעת זאת בוודאות. חשוב לציין כי הפערים בין המחירים של הקלפים נובע מאופן כתיבתם, מהדרך שבה כתבו את האותיות ועד כמה הקפידו לשמור על כללי ההלכה בעת הכתיבה. כלל שתקפידו על קלף מזוזה איכותי יותר כך מובטחת לכם שמירה טובה יותר עליכם ועל בני ביתכם.

מהו בעצם קלף מזוזה?

על משקוף הדלת בכל בית יהודי מקובעת מזוזה. המזוזה למעשה מורכבת מ 2 חלקים, הראשון הוא החלק שאנו רואים לעין ולמעשה זה בית המזוזה, החלק השני נמצא בתוך בית המזוזה והוא קלף מזוזה. קלף מזוזה עשוי מעור בהמה, העור של הבהמה הכשרה מעובד בדרכים ייחודיות שהופכות אותו לקלף מזוזה שעליו כותבים את הפרשיות. אופן כהכתיבה על קלף מזוזה מחייב מיומנות ומקצועיות. סופר סת"ם לומד את המקצוע של כתיבת ספרי תורה, מזוזות ותפילין במשך כ 5 שנים וצובר ידע וניסיון ככל שחולף הזמן. את התוצר הסופי, כלומר קלף מזוזה בודקים בדקדקנות ויסודיות על מנת שלא חלילה תיפול טעות בקלף. לרוב קלפים איכותיים יהיו בעלי הידור גבוהה ואיכות ללא דופי.

מחירים של קלף מזוזה

יש הבדל ושוני בין מחירי הקלפים שנובעים מרמת האיכות והגימור שלהם. השוני במחירים נובע מההשקעה של הסופר בכתיבה. ככל שהושקעו יותר שעות כך הקלך יהיה יותר איכותי, חשוב לציין כי את הכתיבה עושים עם דיו מיוחדת. הקלף כשלעצמו קשה לכתיבה ולא אחת סופרים שרוצים "לזרז" את כתיבת הקלף מצפים אותו בחומרים כמו סיד, כך נוצר חספוס על הקלף שמקל על הכתיבה, אולם חומרים אלו מורידים מאיכות הקלף ואף מקצרים את חייו. על מנת לבחור קלף מזוזה איכותי ותקים מומלץ לפנות לחנות תשמישי קדושה מוכרת ובעלת מוניטין. חנויות כאלו לרוב יהיו בקשר עם סופר סת"ם איכותי שיש לו ניסיון ומקצועיות בכתיבת הקלפים. חשוב שתבקשו אישור על הקלף שאכן הוא תקין וללא בעיות. כאשר אתם מחליטים על רכישת קלף מזוזה חשוב שתציינו את תאריך הרכישה, נתון זה חשוב על מנת לבצע בדיקה תקופתית לקלף. הבדיקה תאפשר לכם לגלות בעיות או נזקים בקלף כגון נזקי לחות, נזקי יובש ואפילו שגיאות שאולי לא נראו לעין בעת הרכישה.